Malíř obrazů

Několik informací o mě

Narodil jsem se 7.10.1951 v Příbrami, do 22 let jsem bydlel v Jincích a od roku 1973 žiji v Sedlčanech.

Mé začátky

Maluji přibližně od 15 let, na začátku drobné kresby tužkou, pastelkami, vodovými barvami, postupně jsem přešel i na  větší rozměry.

Velmi mi pomohlo setkání s akad. malířkou paní Hölzelovou, která mi pomohla rozšířit obzory a také mi pomohla s technikou. Vzpomínám též na rozhovory s ní  – o filosofii a vnitřní podstatě malování. Její obrazy nejsou přesné kopie skutečnosti, ale vyjadřovaly dynamiku, náboj a vnitřní sdělení. To mi pomohlo dál a začal jsem vedle reálných krajin vytvářet i abstrakce, které vyjadřovaly děje pod povrchem krajiny. Postupně jsem se dostal až k vyjádření energií a k poznání, že vše je vlastně energie.

V současné době maluji jak konkrétní krajiny, zahrady, květy, tak i abstrakce – podle toho jak jsem schopen se vcítit do dějů okolo mne.

O krajině

Když maluji krajinu, tak musím nalézt vzájemný vztah. Nikdy nevznikne přesná kopie, ale je v ní i něco ze mne. Někdy je v obrazu krajiny víc kresby, někdy víc malby (při pastelech tvořím hlavně prsty).

Když se dokážu hodně vcítit do krajiny a ona mi to dovolí, tak vznikne abstrakce – dojem.

Je třeba skloubit dvě věci: techniku kresby a malby, znalost barev a na druhé straně „nechat se vést“ (intuice).

O malování

Snažím se malovat citem, cit utváří náš vnitřní život, usměrňuje ho a ovlivňuje vědomí. Vyjadřuji malováním, že vše souvisí se vším. Obraz je vibrací duše a prostorem otevřeným pro každého. Je v něm část vesmírné energie transformované do barvy a formy.